fbpx

טיפול בהתקפי חרדה והפרעת פאניקה

קצת על התקפי חרדה והפרעת פאניקה

התקף חרדה הוא מצב של פחד פתאומי בעוצמה גבוהה שאינו נובע מסיבה חיצונית, המלווה בתחושות גופניות חזקות כגון סחרחורות, בחילות, הזעה, נשימות מהירות או חולשה כללית.

זוהי אחת החוויות המפחידות והמאיימות ביותר הקיימות, ואנשים שחוו אותה עשויים להשוות אותה לאירוע רפואי משברי כגון התקף לב, התעלפות או שיגעון.

התקף חרדה אינו נובע מסיבה רפואית, אך בגלל התחושות הקשות שהוא מעורר הוא מוביל לרוב לבדיקות גופניות מקיפות שעשויות לעזור לשלול גורמים רפואיים ולעזור להגיע לאבחנה של התקף חרדה.

לעיתים ההתקף הוא יחידני ואינו חוזר על עצמו, אך כאשר אדם חווה מספר התקפי חרדה או נמצא במצב בו הוא חושש מההתקף הבא הוא מציג תסמינים של "הפרעת פאניקה" (Panic Disorder).

התקפי חרדה הם לרוב קצרים (ממספר דקות עד מספר שעות), אך עוצמתם הרבה, והעובדה כי אנשים רבים חושבים במהלכם כי הם עומדים למות או להשתגע, עשויים לגרור בעקבותיהם זמן התאוששות ארוך.

התקפים אלו עשויים  לקרות בכל גיל, אך לרוב מאפיינים אנשים בוגרים (כ 2-3 אחוז בקרב בוגרים ומתבגרים יחוו התקף אחד לפחות כל שנה), עם שכיחות גבוהה יותר לנשים על פני גברים. 

איך נוצרים התקפי חרדה והפרעת פאניקה?

כאמור, ישנו הבדל בין התקף חרדה להתקף פאניקה – התקף חרדה הוא אירוע יחידני, בעוד התקף פאניקה הוא מצב מורכב יותר הכולל מספר ההתקפים שבעקבותיהם האדם הסובל מפתח פחד תמידי מההתקף הבא וניסיונות להימנע ממנו. 

על מנת להבין כיצד נוצרים התקפים אלו ובהמשך הפרעת פאניקה יש לזכור כי מקור הבעיה אינו רפואי, אלא קוגניטיבי – בפרשנות של האדם את האירועים הקורים לו.

התקף חרדה מתרחש כאשר המוח מפעיל בשוגג את המערכת הסימפטטית – המערכת האחראית על ניהול מצבי החירום בגוף כתוצאה מאיומים.

כתוצאה מהפעלתה, משתחרר אדרנלין בגוף, הגורם לתגובות פיזיות שונות – הזעה, דופק מואץ, רעידות, הגברת קצב הנשימה, תחושת מחנק וכאבים במקומות שונים.

תסמינים אלו הינם לרוב מותאמים אבולוציונית למצבי איום (זיעה עוזרת לקרר את הגוף במקרה שהאדם צריך לברוח, למשל), אך מכיוון שבמקרה של התקף החרדה המערכת הופעלה בשוגג ואין באמת איום נראה לעין, האדם יפרש את התסמינים הגופניים באופן קטסטרופלי כהתקף לב, שיגעון או התעלפות למשל, מה שיעורר אצלו פחד רב.

פעמים רבות אנשים הסובלים מהתקפי חרדה אינם ערים לתסמינים הגופניים ולפרשנות עליהם הקודמים לפחד, דבר ההופך את חווית החרדה הפתאומית למבלבלת עוד יותר.

המעבר מהתקף חרדה להפרעת פאניקה נוצר כאשר האדם מתחיל לנקוט בצעדים מניעתיים כדי למלט עצמו מן ההתקף הבא.

באופן זה, הוא עשוי לנסות ולהימנע ממקומות בהם חווה התקף, לפתח תלות בגורמים מרגיעים (בקבוק מים, שיחה עם אדם קרוב) או לנסות ולהסיח את הדעת בדרכים שונות.

באופן פרדוקסאלי, ניסיונות הימנעות אלו מחריפים את הבעיה – האדם נכנס למנטליות מתגוננת, רמות המתח הגופני עולות והדבר עשוי לשמש טריגר להתקף הבא.

עם הזמן יותר ויותר מהאנרגיות מוקדשות להימנעות מהתקף חרדה, מה שגורם להסתגרות, ירידה בתפקוד ועלייה בכמות התקפי החרדה.

טיפול בהתקפי חרדה והפרעת פאניקה

הטיפול הפסיכולוגי היעיל ביותר בהתקפי חרדה והפרעת פאניקה נעשה באמצעות הגישה הקוגניטיבית-התנהגותית (CBT). מדובר בטיפול לרוב קצר מועד, שבמחקרים רבים נמצא יעיל יותר ובעל משך ארוך יותר אף מטיפול תרופתי. הוא כולל מספר מרכיבים:

  • הסבר על מהות ההפרעה – הבנה כי ההתקף הינו מפחיד אך אינו מסוכן, וכי מדובר ב"אזעקת שווא" של הגוף. הכרה זו מורידה מתח, מחזירה תחושת שליטה ומונעת התקפים נוספים
  • חשיפה למצבים מעוררי מתח וחרדה באופן מותאם מדורגת – ההתמודדות עם התחושות והרגשות הקשים עוזרת לאדם לפתח סיבולת ולהוכיח לעצמו שההתקף אינו מסוכן עבורו. 
  • במצבים מסוימים ניתן גם ללמד טכניקות להרפייה גופנית שעוזרים בוויסות וביצירת תחושת שליטה.

טיפול בהתקפי חרדה והפרעת פאניקה אצל ילדים

הפרעת פאניקה אינה נפוצה אצל ילדים, אך דורשת ניסיון טיפולי ייחודי להתאמה של תכני הטיפול לאוכלוסייה צעירה. הטיפול בהפרעת פאניקה והתקפי חרדה במכון "ציידי המחשבות" נעשה על פי המודל ההתנהגותי-קוגניטיבי (CBT) תוך שילוב עם אלמנטים נבחרים משיטתנו הייחודית. השיטה פותחה בעקבות הצלחות חוזרות, ומבוססת על ספר טיפולי פרי עטו של מנהל המכון, הפסיכולוג עופר כהן. השימוש בספר כולל טכניקות ייחודיות שהוכחו כאפקטיביות ביותר בקרב ילדים הסובלים מחרדות בכלל והתקפי חרדה והפרעת פאניקה בפרט. 

אם אתם, יקיריכם או ילדכם סובלים מהפרעות פאניקה או מהתקפי חרדה, אם אינכם בטוחים שאתם סובלים מתופעות אלו אך אתם חושדים בכך, אנו מזמינים אתכם לחדול מחששות ולהתקדם למעשים. תמונת מצב עניינים מפוכחת וברורה תעזור לכם לבחור אופן התמודדות ותקדם אתכם להמשך התפתחות אישית בריאה ומאוזנת. צרו איתנו קשר עוד היום וקיבעו פגישת ייעוץ שתכניס לחייכם בהירות ותפתח צוהר לאיכות חיים גבוהה יותר.

התקפי חרדה

"ציידת המחשבות"
ספר טיפולי-חווייתי לילדים

טיפול בטראומה אצל ילדים

הספר זמין להורדה באתר "עברית".

ספר טיפולי-חווייתי לילדים ומשפחותיהם.​ הקריאה בספר מאפשרת לילדים ובני נוער רכישה של כלים להתמודדות, ולכם ההורים נותנת מקום כדי לדבר עם הילדים על מה שעובר עליהם. ניתן ומומלץ גם למצוא זמן לקריאה משותפת.

רוצים לדבר איתנו? אנחנו פה בשבילכם בשיחת טלפון או הודעת ווצאפ, צור קשר באתר ואפילו באמצעות הטיפול בוט.

טיפול בטראומה אצל ילדים

הספר זמין להורדה באתר "עברית".