fbpx

שליטה בכעסים

קצת על שליטה בכעסים

שליטה בכעסים (Anger management) היא מיומנות הכרחית לניהול אורח חיים בריא. חוסר השליטה או בעיות בניהול כעסים הן חלק מהקשיים הרגשיים הנפוצים ביותר בקרב בני אדם בעת המודרנית.

כעס הוא רגש טבעי שכל אדם חווה. הוא נובע בדרך כלל כתוצאה מתסכול לנוכח איום ממשי או בעקבות פרשנות של המציאות כאיום. רגש הכעס הינו אדפטיבי ואף יעיל לצורך יצירת שינוי חיובי עבור האדם מול סביבתו. חשבו לדוגמה על מישהו שמחכה שעות ארוכות לתור בקופ"ח ומחליט להביע את כעסו כדי לזרז את קבלתו אצל הרופא. בין אם הבעת הכעס תכניס אותו לרופא מהר יותר בפועל או בין אם לאו, עצם הבעת תחושת הכעס תהווה עבורו פורקן שיתרום למצבו. יחד עם זאת, כשכעס יוצא משליטה הוא עלול לייצר בעיות חמורות הן לאדם שמבטא אותו והן לסביבתו.

הגורמים לחוסר שליטה בכעסים

הסיבות שמובילות לבעיות אלו הן מגוונות. הן כוללות מרכיבים גנטיים, אירועי חיים (כמו טראומות, למשל), שימוש בחומרים ממכרים ואף מחלות. ילדים הסובלים ממיגרנות, למשל, נמצאו כסובלים יותר מבעיות בשליטה בכעסים ובעליי נטייה מוגברת להתנהגות אגרסיבית כאשר השוו אותם לילדים שאינם סובלים ממיגרנות.

בעשורים האחרונים אנו עדים להתפתחות ענפה של מחקרים בנושא. בעקבות כך, הספרות המקצועית בנושא התרחבה והתעשרה, מה שפתח צוהר לפיתוח של שיטות טיפול רבות, חלקן פרטניות וחלקן במסגרת של סדנאות ו/או קבוצות. את העקרונות שמנחים את מרבית השיטות הללו, ניתן לתמצת לכדי שלוש טכניקות עיקריות:

  1. הכרות של האדם הכועס עם מקורות הכעס – הרעיון הוא ללמד את האדם הכועס לפתח מודעות והיכרות מפוכחת עם ה"טריגרים" שהם הגורמים שמעוררים את הכעס. הטריגרים האלה יכולים להיות קוגניטיביים, גופניים, תחושתיים או התנהגותיים.
  2. רכישת מיומנויות – המטפל, או המסגרת הטיפולית, מקנה לאדם הכועס שיטות שיעזרו לו לשלוט בכעסיו. שיטות אלו יהפכו למיומנויות שגורות באמצעות תרגול עקבי שיצטרך ליישם. מיומנות נרכשת נוספת שמקנים למטופל היא טכניקות הרפיה שיסיעו לו במלאכת הוויסות רגשי.
  3. ניתור ובקרה – המטופל לומד לנתר את רמת הכעס שלו וכך הוא נשאר במודעות ובתשומת לב למצבו הרגשי. המטופל ימשיך לתרגל מיומנויות מרגיעות במידת הצורך, או לחלופין אם אין בכך צורך, הוא יחזור לשגרה רגילה אך משופרת – בזכות המיומנויות החדשות שלו.

שליטה בכעס אצל ילדים

קשיים בוויסות הרגשי הן אחת הבעיות הנפוצות המביאות ילדים לטיפול פסיכולוגי. כעס הוא אחד משני הרגשות הקשים ביותר לוויסות (השני הוא חרדות). ילדים המתקשים בוויסות כעסים בדרך כלל מתקשים לתמלל את רגשותיהם ונוטים להתפרצויות זעם ולקשיי התנהגות בסביבות שונות (בעיקר בבית ובביה"ס). באופן טבעי, הם סובלים מקשיים במסגרות שהרי שם הם פוגשים טריגרים רבים לכעסים כחלק מהתקשורת עם חבריהם ועם הסגל.

טיפול בקשיי וויסות בכעסים

ילדים שסובלים מקושי בוויסות כעסים נתונים למעגל קסמים אכזרי. זה מתחיל באירוע המשמש גורם מעורר (טריגר) > פרשנות הילד למצב שמעוררת את הכעס > תגובת הילד (התפרצות זעם למשל) > תגובתה השלילית של הסביבה לילד – תיוג ("ילד מופרע") > דחייה חברתית, סנקציות סביבתיות כמו עונשים. תגובת הסביבה השלילית מייצרת בתורה התנגדות אצל הילד, מונעת למידה של דרכי התמודדות חדשות ויעילות יותר (כמו למשל שכנוע או ניסיון למשא ומתן) ומגבירה את הסיכוי שבאירוע הבא הילד ינקוט שוב בתגובה לא מותאמת. ככל שהילד נתפס למעגל הקסמים הזה שוב ושוב, כך גוברת מידת תסכולו וכתוצאה מכך גם הקושי בהתמודדות עם הכעס.

צוות המטפלים המסור של מכון "ציידי המחשבות" פיתח מסלול טיפולי חדשני המותאם לילדים הסובלים מקשיים בוויסות כעסים. מטרת הטיפול היא למעשה שבירת מעגל הקסמים האכזרי הזה. המסלול מבוסס על שיטת הטיפול הייחודית שלנו, "שיטת ציידת המחשבות", שמגבירה את המוטיבציה וההתגייסות של הילד ליצירת שינוי בטיפול. מעוניינים להבין קצת יותר איך השיטה עובדת? מוזמנים לקרוא על כך כאן.

בין אם אתם מבוגרים שסובלים מקושי בשליטה כעסים או הורים לילדים כאלה, נשמח לעמוד לרשותכם באבחון, ייעוץ או טיפול. כל דרך מתחילה בצעד קטן. אנו מזמינים אתכם לשקול לעשות את הצעד המשמעותי הזה איתנו ומבטיחים לכם אוזן קשבת, אכפתיות אמיתית, דלת פתוחה תמיד ומענה טיפולי מקצועי ברמה הגבוהה ביותר. השאירו את פרטיכם כבר עכשיו וניצור עמכם קשר בהקדם.

צור קשר

הדרך שלנו לעזור לכם!
גם מרחוק.

טיפול בטראומה אצל ילדים

הספר זמין להורדה באתר "עברית".

בעקבות המשבר הלאומי ומלחמת חרבות ברזל, אנו מזמינים אתכם להוריד בחינם את הספר "ציידת המחשבות", ספר טיפולי-חווייתי לילדים ומשפחותיהם. הקריאה בספר מאפשרת לילדים ובני נוער רכישה של כלים להתמודדות, ולכם ההורים נותנת מקום כדי לדבר עם הילדים על מה שעובר עליהם. ניתן ומומלץ גם למצוא זמן לקריאה משותפת.

רוצים לדבר איתנו? אנחנו פה בשבילכם בשיחת טלפון או הודעת ווצאפ, צור קשר באתר ואפילו באמצעות הטיפול בוט.

טיפול בטראומה אצל ילדים

הספר זמין להורדה באתר "עברית".