fbpx

המרכז המוביל לטיפולי CBT בחיפה
טיפול קוגניטיבי התנהגותי לכל מצוקה רגשית

במה טיפול רגשי בשיטת CBT יכול לעזור לכם ?

CBT (Cognitive Behavioral Therapy) או בעברית, טיפול התנהגותי-קוגניטיבי / קוגניטיבי-התנהגותי, היא שיטת טיפול פסיכולוגי מבוססת מחקר שמקורה בארה"ב. השיטה הולכת ותופסת הכרה ופופולריות בשנים האחרונות ולא בכדי. מדובר בשיטה מעשית ברורה שמוכיחה את עצמה כיעילה באופן חוזר ונשנה. טיפול בשיטת CBT מתאימה למגוון רב של בעיות ומצוקות פסיכולוגיות, ביניהן:

צוות המטפלים של המרכז לטיפול CBT חיפה ערוך למענכם!

שם: שחף חזן עובד
קצת עלי: בוגרת החוג לעבודה סוציאלית תואר ראשון וסיום מסלול לחץ טראומה וחוסן.
מטפלת בגישת CBT, טיפול התנהגותי קוגנטיבי. נסיון בעבודה בבריאות הנפש, שיקום והחלמה. עובדת עם ילדים, נוער ומבוגרים.
מאמינה שטמונים כוחות ועוצמות בנפש האדם ובעזרת קשר שותפות ורגישות מתקיים מרחב בטוח המאפשר שינוי וחיזוק החוסן.

שם: אורית טרגנו
קצת עלי: היי אני אורית טרגנו ואני מטפלת רגשית בסיביטי מבוסס מיינדפולנס. אני עוזרת לאנשים להתבונן מחדש על סיטואציות מאתגרות מתוך מקום שיוצר סדר בין מחשבות רגשות ותחושות. תוך כדי הקניית כלים של נוכחות, נשימה, תשומת לב ושינוי צורת החשיבה. במהלך התהליך תלמדו לפגוש ולקבל רגשות, מחשבות ותחושות בגוף שתמיד חשבתם שעדיף לשים אותם בצד. תגלו את העצמה שבהם וכמה הם עוזרים לכם להתרחב ולגדול. במהלך התהליך תקבלו גם משימות לבית שיעזרו לכם לתרגל התמודדות עם קשיים ויעזרו לכם להצליח לשנות הרגלים לא מיטיבים. אני מטפלת בחרדות, דכאון, מחשבות טורדניות, הפרעות אכילה ועוד. אשמח לעזור, ללוות, להקשיב ולהיות כאן עבורכם.

שם: חגי דולב
קצת עלי: שמי חגי דולב, אני בוגר תואר ראשון ושני בעבודה סוציאלית מאוניברסיטת חיפה, מגיע מעולם בריאות הנפש וההחלמה ובעל ניסיון בטיפול בבוגרים וילדים. אני רואה את האדם בהקשר של החיים מחוץ לחדר הטיפולים ומאמין בעבודה מערכתית. אני מאמין כי טיפול מבוסס על קשר שנוצר ומשלב בתוכו שיחה, ובמקרה של ילדים גם אמצעים אחרים, כגון משחק. אני מאמין שקשר אותנטי נותן מקום לעבודה כנה וישירה להגשמת מטרות והתגברות על מכשולים, ומזמין אותך להביא את החששות והקשיים למפגש ולעבודה משותפת, ומתוכם לצמוח.

חגי דולב

שם: אינה קיסלב
קצת עלי: בוגרת תואר ראשון בחינוך מיוחד, תואר שני בייעוץ חינוכי ותעודת מטפלת CBT של אוניברסיטת חיפה. הגעתי לתחום אחרי 25 שנים בתחום ההוראה, הייעוץ והניהול, בהן הבנתי שמה שמעניין אותי באמת, אלה הדברים הסמויים מהעין. אני מאמינה כי פעמים רבות מה שמתחולל בנפשו של אדם, מונע ממנו להתקדם בחיים ולהגשים את עצמו.
אם אתם בני נוער או מבוגרים, המרגישים כי חרדה, לחץ, מתח נפשי, דיכאון, תחושת ערך עצמי נמוך, פוגעים באיכות החיים שלכם- זה הזמן לעבוד על זה! אני מאמינה כי בתהליך חשיבתי- התנהגותי, קצר מועד ניתן לשפר משמעותית את איכות החיים ו"לצאת מהתקיעות". בואו נהפוך את החיים שלנו לטובים ומשמעותיים יותר!

אינה קיסלב

שם: אלון פלצור
קצת עלי: מתמחה בפסיכולוגיה-קלינית. בוגר תואר ראשון ושני בחוג לפסיכולוגיה בחיפה בהצטיינות. כיום משמש כפסיכולוג של פנימיית "כפר גלים" בחוף הכרמל. מטפל בגישה אינטגרטיבית השואבת השראה מעולמות הטיפול הדינמיים וה-CBT. בעל ניסיון עשיר בעבודה עם ילדים ונוער ממגוון רקעים, מאמין ביכולתיו של כל אחד למצוא את כוחותיו הפנימיים באמצעות התהליך הטיפולי על ידי עבודה מערכתית עם הדמויות המשמעותיות בחייו.

אלון פולצר מטפל CBT של מרכז CBT חיפה

שם: שגיא ניר
קצת עלי: פסיכולוג ארגוני מומחה, מתמחה בטיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT). מלווה בני נוער ומבוגרים באתגרי החיים, התמודדות עם חרדות ופחדים, וסביב המשפחה, הקריירה ומקום העבודה. מלווה ספורטאים בענפי ספורט יחידניים וקבוצתיים. מקבל בקליניקה בקרית ביאליק ואון-ליין.

מפגשי הטיפול במרכז ל-CBT חיפה

בתחילת הטיפול נערוך מספר מצומצם של מפגשי היכרות, הנקראים בשפה המקצועית "אינטייק". במפגשים אלו, המטפל יגבש עבורכם פרופיל פסיכולוגי וימפה את הסימפטומים המקשים עליכם. 

בשלב הבא, אתם והמטפל יחד תקבעו תכנית טיפולית אישית, הכוללת הגדרת מטרות לטיפול ומסגרתו (תדירות המפגשים).  

כאשר מדובר על טיפול התנהגותי קוגניטיבי לילדים, תתקבל החלטה האם יש צורך להסב את המיקוד של הטיפול בילד או בהדרכת הורים בכדי לשפר את הקשר שבין ההורים לילד. 

בשלב הבא, המטפל נכנס "עמוק יותר" וממפה בפרוטרוט את הקשיים שלכם ולאחר המיפוי, ידריך וילמד אתכם את אופן השימוש בכלים של השיטה, הנחוצים לכם על מנת להתגבר על הבעיות הרגשיותהינם הינכם מתמודדים. 

המטפל ילווה, יעודד ויתמוך בכם לאורך כל שלבי הטיפול ותהליך הלמידה.

במקביל לכך, הוא בודק תדיר אילו טכניקות וכלים נמצאו יעילים בהתמודדות עם הקשיים של המטופל בזמן אמת.

לקראת סוף התהליך, המטפל יציע בדרך כלל, לרווח את המפגשים (אחת לשבועיים, או לעיתים אחת לחודש) כדי לאפשר לכם התמודדות עצמאית יותר ובמקביל גם יעבוד עמכם על מניעת הישנות (relapse) של הסימפטומים, כלומר, הימנעות של חזרה למצב ההתחלתי.

טיפול קוגניטיבי התנהגותי (CBT) בילדים ונוער

מה זה טיפול cbt לילדים? אנחנו בציידי המחשבות – טיפול בראש אחר עונים על השאלה הזאת מה טיפול cbt לילדים בצורה הבאה: הטיפול בילדים דומה לטיפול במבוגרים רק באמצעים שונים. עם אצל מבוגרים מדובר יותר על שיחות בין המטפל למטופל, אצל ילדים, אנחנו בציידי המחשבות – טיפול בראש אחר, משלבים אמצעים כמו תמונות, שירים, משחקים, סיפורים, ועוד אמצעים אחרים בכדי לגרום לילד להתחבר לטיפול יותר טוב. כמו כן, לילדים ניתן להציע טיפולים פרטניים או בקבוצות או שילוב בניהם. 

במילים אחרות, טיפול CBT לילדים ונוער דומה במהותו לטיפול במבוגרים. הוא מבוסס על רכישה ותרגול של מיומנויות ספציפיות המותאמות לסוג הבעיה שבה הילד או הנער נתקלים. יחד עם זאת, ישנם מספרים מאפיינים ייחודיים המאפיינים טיפול התנהגותי-קוגניטיבי בילדים ונוער. הנה כמה מהם:

  • בהרבה מקרים, הטיפול בילדים עשוי לכלול אמצעים מתווכים כגון משחק דרמטי, יצירה או משחקי לוח, ולא רק שיחה ישירה כמו שקורה בטיפול של מבוגרים.
  • ישנה חשיבות מיוחדת למתן ההסבר הפסיכולוגי של הבעיה באופן שיהיה נגיש וברור לילד.
  • בהרבה מקרים, הטיפול הינו מערכתי ולא פרטני. כלומר, הטיפול לא יתמקד בילד בלבד אלא גם במערכת הסובבת אותו (הורים, אחים, הסביבה הלימודית וכי"ב).
  • הטיפול בילדים עשוי ליצור למטפל אתגרים מיוחדים. למשל, בעיית מוטיבציה לילדים שמגיעים לטיפול בגלל דרישת הוריהם. מקרה כזה יוצר מורכבות שמצריכה רגישות, יצירתיות והרבה ניסיון כדי להתמודד איתה באופן בונה ואפקטיבי.


טיפול קוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לילדים במכון "ציידי המחשבות" מתאפשר בשני מסלולי טיפול: פרטני וקבוצתי. הבחירה מתבצעת על ידי הפסיכולוג המטפל ביחד עם ההורים לאחר האינטייק (פגישת או פגישות האבחון הראשונות). החלטה זו תקבע בהתאם למאפיינים האישיים של הילד ולרצונו (למשל – אם הילד מפגין זיקה ברורה לאחד הפורמטים), וכמובן לבעיה איתה הוא מגיע.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי (CBT) קבוצתי לילדים

טיפול קבוצתי לילדים היא שיטת טיפול ייחודית, 'טיפול-משחק' שמשלב אלמנטים מעולם הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT). המודל הקבוצתי שלנו כולל שימוש במשחק לוח ייעודי שמלווה את הטיפול מתחילתו ועד סופו. הלוח מאפשר לילדים להתנסות בטכניקות קוגניטיביות. הטיפול הינו קצר מועד (10-15 מפגשים) ומיועד לקבוצות קטנות של ילדים (ארבעה עד שישה) מכיתות ד' ועד ז'.

מתי מתאים טיפול קבוצתי?

הטיפול הקבוצתי עשוי להתאים בכל מיני מקרים. למשל, כאשר הקשיים שחווה הילד מתבטאים בקונטקסט חברתי (מצב של דחייה חברתית לדוגמה). טיפול קבוצתי מאפשר למטפל להתערב באופן פעיל באינטראקציה בין הילד לסביבתו בצורה יותר אפקטיבית.

לעיתים, ילדים מתקשים לשתף פעולה בטיפול כיוון שאינם רוצים להיות מתויגים כ"ילד שהולך לפסיכולוג". זוהי דוגמה אחת מיני רבות לגורמים שמקשים על ילדים בתהליך קבלת טיפול פרטני. במקרים אלו, דווקא הטיפול הקבוצתי עשוי להיות הפתרון.

צוות "ציידי המחשבות" יצר מודלים ופתרונות ייחודיים לטיפול בילדים, שעוזרים להתמודד עם קשיי המוטיבציה דרך הבניית טיפול כמשחק. מודלים אלו מבוססים על שימוש באמצעות ספר טיפולי ייעודי שכתב ראש המכון, הפסיכולוג עופר כהן. אנחנו מזמינים אתכם לקרוא עוד על שיטת "ציידי המחשבות" כאן.

טיפול בשיטת CBT
טיפול בשיטת CBT

אז מה זה סי בי טי בצורה יותר מופשטת?

טיפול בשיטת CBT, הפך להיות מטיפול לא מוכר ובחיתוליו בשנות ה 80 וה90 של המאה הקודמת לטיפול נפוץ ומתקדם מאד כיום. סי בי טי אלו אותיות עבריות מקבילות ל CBT – Cognitive Behavioral Therapy, או במילים אחרות טיפול התנהגותי-קוגניטיבי. גישת סי בי טי מתמקדת בפן של התנהגות המטופל שבדרך כלל היא תוצאה של מחשבותיו. למשל, אדם הסובל מחרדת בחינות יפתח אולי הזעת יתר, דופק לב גבוה, התנהגות לא רצויה, כעס, דיכאון ועוד תופעות שהן כולן תוצאה של המחשבות שלו בהקשר של הבחינה והחרדה שלו ממנה. שיטת טיפול cbt מתמקדת בתופעה עצמה ומנסה לתת למטופל דרכים יעילות וממשיות לשלוט בה ולנצח אותה.

גישת הcbt מטפלת בבעיות המשתמרות בכאן ועכשיו, ונוטה פחות להתעסק בעבר. סי בי טי מתמקדת בתופעות שמהן סובלים המטופלים כגון חרדות ודיכאון, אך ניתנות לתיקון על ידי טיפול ממוקד וקצר מועד יחסית ולהביא את המטופל לנקודת זינוק בה יוכל להתמודד עם המציאות ועם הבעיות שבעצם הן חלק מחיי כולנו, בהצלחה רבה.

טיפול התנהגותי קוגניטיבי – מאפייני הטיפול

טיפול קוגניטיבי התנהגותי הינה שיטה ממוקדת פתרון. כמו כן, על פי גישת ה CBT, המטפל נוקט עמדה אקטיבית ולרוב ממוקד בהווה. היתרון הגדול בגישה נעוץ בעובדה כי היא מתבססת על המחקרים החדשניים ביותר, וזאת על מנת להביא את המטופל לשינוי חיובי בזמן הקצר ביותר. בבסיסו, טיפול פסיכולוגי בשיטת CBT עוזר לשנות דפוסי התנהגות לא יעילים באמצעות זיהוי, שינוי ו\או קבלה של מחשבות ורגשות שליליים. משך הטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי (CBT) לרוב מוגבל בזמן (כמספר חודשים בדרך כלל). במקרים מסוימים הוא עשוי להיות ארוך יותר. 

טיפולי CBT הינם לרוב קצרים ויעילים יותר מטיפולים אחרים, אך דורשים התגייסות רבה של המטופל שנדרש לתרגל בבית את המיומנויות שרכש במהלך הטיפול. כשמו, כך גם מבנהו של טיפול ה CBT. הוא מורכב משני חלקים, הטיפול הקוגניטיבי והטיפול ההתנהגותי. כל תהליך טיפול בשיטת CBT במכון "ציידי המחשבות", מבוסס על גמישות בחלוקה בין החלקים הקוגניטיביים וההתנהגותיים השילוב הנכון ביניהם.

להלן הסבר קצר אודות מהותו של כל אחד מן החלקים הללו:

הטיפול הקוגניטיבי (Cognitive Therapy)

מתמקד בזיהוי, קבלה ו\או שינוי דפוסי חשיבה שליליים ונוקשים. התיאוריה הקוגניטיבית גורסת כי קשיים רבים בחיינו נובעים מהפרשנות שאנו מייחסים למחשבותינו על עצמנו, על העולם או על הסובבים. הפרשנות שלנו לא תמיד עולה בקנה אחד עם פני הדברים במציאות. אי לכך, הטיפול הקוגניטיבי מספק למטופל כלים מחשבתיים שונים שעוזרים לו להוקיע את המחשבות שלא משרתות אותו, ומאפשרים לו ללמוד לנהל את מחשבותיו במקום שאלו ינהלו אותו.

ניקח לדוגמה אדם הסובל מחרדת טיסה. הוא נמנע מלטייל בעולם עקב תרחיש אימים שבו המטוס מתרסק בעודו נמצא עליו. באמצעות טיפול קוגניטיבי, האיש הזה יוכל לרכוש דרכים חדשות להתמודדות עם המחשבה המפחידה. בסיום טיפול פסיכולוגי בשיטת CBT, הוא עשוי לעלות על המטוס ולהתמודד עם הפחד באמצעות הכלים החדשים שרכש.

הטיפול ההתנהגותי (Behavioral Therapy)

מתייחס ללמידה ועיצוב של התנהגויות חדשות וסתגלניות יותר. בבסיס התיאוריה ההתנהגותית עומדת ההנחה הבאה: היות וכל התנהגות נרכשת באמצעות למידה, ניתן גם ללמד את האדם התנהגויות חדשות ובכך להפחית או להכחיד התנהגויות ישנות ולא יעילות. הדבר מתאפשר, בין היתר, תודות לחיזוקים מתאימים התומכים בתהליך.

אם נמשיך עם הדוגמה של אדם הסובל מחרדת טיסה, הטיפול ההתנהגותי באותו אדם יתמקד בזיהוי גורמים התנהגותיים המשמרים את החרדה –  למשל, הימנעות מעלייה על מטוס – ובתגמולים המתאימים כדי לעזור לו לשנות התנהגות זו. 

הדרך שלנו לעזור לכם!
גם מרחוק.

טיפול בטראומה אצל ילדים

הספר זמין להורדה באתר "עברית".

בעקבות המשבר הלאומי ומלחמת חרבות ברזל, אנו מזמינים אתכם להוריד בחינם את הספר "ציידת המחשבות", ספר טיפולי-חווייתי לילדים ומשפחותיהם. הקריאה בספר מאפשרת לילדים ובני נוער רכישה של כלים להתמודדות, ולכם ההורים נותנת מקום כדי לדבר עם הילדים על מה שעובר עליהם. ניתן ומומלץ גם למצוא זמן לקריאה משותפת.

רוצים לדבר איתנו? אנחנו פה בשבילכם בשיחת טלפון או הודעת ווצאפ, צור קשר באתר ואפילו באמצעות הטיפול בוט.

טיפול בטראומה אצל ילדים

הספר זמין להורדה באתר "עברית".